تاریخچه ولنتاین

نویسنده مدیر 1395/05/18 0 نظر

ولنتاین

 

   روز ولنتاین، (روز عشاق و یا روز عشق‌ورزی) در فرهنگ مسیحی سده های متوسط و سپس فرهنگ مدرن غربی روز ابراز عشق است. این فراخور هر سال در روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمنماه و برخی سال‌ها ۲۶ بهمنماه) برگزار می‌شود.

   سابقهٔ تاریخی روز ولنتاین به جشنی که به سربلندی قدیس ولنتاین در کلیساهای کاتولیک برگزار می‌شد، مفتوح می‌گردد. روز ولنتاین برگرفته از  سنن روم باستان و مسیحیت می‌باشد.

   این ابراز عشق معمولاً با ارسال کردن کارت ولنتاین یا خرید هدایایی همانند گل رز و کادو ولنتاین انجام می‌شود.

 

افسانه ولنتاین

 

   تاریخچه کامل و ریزبین ولنتاین در دست نیست و آنچه از پیشینه این روز می‌دانیم با اسطوره درآمیخته‌است.

   امروزه کلیسا های کاتولیک موجود به این ثمره دست یافته اند که در کمترین حالت سه قدیس به نام ولنتاین یا ولنتیوس بوده اند که همگی به قتل رسیده‌اند، به همین انگیزه چندین افسانه کوشش در بازگوئی تاریخچه این آئین دارند.

   طبق یک اسطوره نامدار در قرن سوم میلادی، در روم باستان در دوران پادشاهی کلاودیوس دوم کشیشی به اسم ولنتاین زندگی می کرده است. کلودیوس بر این نظر بود که مجرد ها در برابر آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این جهت زناشویی را برای مردان جوان امپراتوری روم قدغن می‌کند. ولنتاین معتقد بود که این حکم ناعادلانه است؛ لذا پنهانی عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. هنگامی که کلاودیوس این فرمایش را دریافت، والنتین را به اعدام محکوم کرد.

   افسانه و داستانی دیگر بازگو می کند که به احتمال زیاد کشیش ولنتاین به علت رهایی دادن و فراری دادن مسیحیان از ستوهی و شکنجه رومیان کشته شده باشد.

   مطابق یک افسانه ی قدیمی، ولنتاین عاشق دختر زندانبانش شده و اولین کارت ولنتاین را خود او پیش از مرگش برای آن دختر فرستاد و در آن نوشت «از طرف ولنتاین تو».

 

پیشینه ی تاریخی

   کشیش ولنتاین چه بسا زمانی حدود سنه ۲۷۰ میلادی کشته شده است. در حالی که تعدادی بر این باورند که روز ولنتاین، سالگرد اجل یا به خاکسپاری ولنتاین است، گروه دیگر معتقدند کلیسای کاتولیک به منظور مسیحی سازی یک سنت باستانی و مشرکانه لوپرکالیا که در روم مرسوم بوده، این تاریخ را برگزیده‌است. لغایت اواخر سده پنجم میلادی در امپراتوری روم جشن لوپرکالیا به مناسبت باروری برگزار می‌شد. در سنه ۴۹۸ میلادی، پاپ ژلازیوس یکم برگزاری جشن لوپرکالیا را ممنوع اعلام کرد. او روز ۱۴ فوریه را  عنوان روز ولنتاین اعلام کرد، الی با اعمال مشرکانه مقابله کند.

   در سده‌های میانه اروپا، بخصوص در انگلستان و فرانسه، ولنتاین یگانه از محبوب ترین قدیسان بوده‌است. بخصوص همزمانی آغاز زوج گیری طیور با روز ولنتاین، این باور را که روز ولنتاین به واقع، روز عشاق است، تشدید کرد.

   قدیمی ترین خاطره ولنتاین که امروز در دست می‌باشد، مربوط به چارلز دوک اورلئان می باشد. او که با شکست در جنگ آزینکورت در برج لندن محبوس بود نامهای را در سال ۱۴۱۵ برای معشوقه‌اش نوشت که الان در گردآور دستنویسهای کتابخانه بریتانیایی نگهداری می‌شود.

 

رسوم ولنتاین

   در کشورهای اروپایی و آمریکائی دادن شکلات و گل رز به عنوان هدیه و کادو روز ولنتاین از شهرت خاصی برخوردار است. تزئین شکلات و طبخ گونه ها آن نیز از آیین ها این روز به احصاییه می‌رود.

   برخی بر آنند که ولنتاین فراتر از سنتی غربی است که قبل از این در بسیاری کشورهای عالم موجود بوده‌است. در کشور چین، روزی همانند ولنتاین موجود است که تحت عنوان «شب هفت‌ها» نامیده می‌شود. مساوی با افسانه‌ای چینی، پسر گاوچران و دختر بافنده، در هفتمین روز هفتمین ماه از تقویم قمری در آسمان با یکدیگر ملاقات کردند. پسینیان «شبِ هفتها» در ۳۰ اوت ۲۰۰۶ بود. روایتی سایر از این روز با مقداری تفاوت نسبت به چین، در ژاپن نیز موجود است که متعلق به به عنوان «تاناباتا» یاد می‌گردد و مساوی با هفتم ژوئیه تقویم خورشیدی‌ست. در مملکت مصر، روز عشق دیگری موجود است که مساوی با ۴ نوامبر هر سال است. در کره جنوبی، در ۱۱ دسامبر هرسال، روزی تحت عنوان «روز پِپِرو» موجود است که در آن زوج‌های جوان هدایایی به یکدیگر تقدیم می‌کنند.

   در ایران باستان دو جشن از جهاتی با ولنتاین مشابهت داشته است. یگانه جشن مهرگان که در شانزدهم مهر ماه برگزار می‌شده و در آن مردم به یکدیگر هدیه و کادو ولنتاین می‌داده‌اند و سایر جشن اسفندگان یا سپندارمذگان بوده که پنجم اسفند برگزار می‌شده و مردان به همسران خود هدیه و کادو ولنتاین داده و از آنها تجلیل می‌کرده و بر اریکه می‌نشانده‌اند.

 

شهر های منسوب شده به ولنتاین کشیش مقدس

   بر پای بست، باورهای کنونی، بقایای ولنتاین قدیس که در سده ۱۹ میلادی در قبرستانی قدیمی در ایتالیا کشف شد هم‌اکنون در سه شهر رم، دوبلین و گلاسگو در حال نگهداری است. قسمتی از این بقایا پس از انتقال به یک تابوت زرین توسط پاپ گرِگوری شانزدهم به کلیسای کاتولیک وایت فرایر در دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند اهدا شد. بخش دیگری از این بقایا که گفته می‌شود دربرگیرنده استخوان‌های ولنتاین قدیس است بدست یک خانواده توانگر فرانسوی در سده نوزدهم به کلیسای فرانسیس مقدس در شهر گلاسگو در اسکاتلند نقل مکان داده شد. فراتر از حلقه‌های مذهبی از ملت عادی کمتر کسی از هستی این بقایا در شهر آگاهی داشت تا اینکه در سنه ۱۹۹۹ تصمیم به انتقال این بقایا به کلیسای دیگری به نام The Blessed John Duns Scotus گرفته شد. این عمل و اقدام پروا گستردهٔ رسانه‌ها و به طبع آن عموم ملت را به دنبال داشت به‌طوری که شهر گلاسگو به خاطر میزبانی ولنتاین قدیس «شهر عشاق» فرنام گرفت و از سنه ۲۰۰۲ این شهر در روز ولنتاین میزبان فستیوالی به اسم «فستیوال عشق» می‌باشد.